ULTIMA ORA
Economie

Spania: Anchetă AMPLĂ după uriașa pană de curent, din cauza căreia s-a oprit tot

Cristian Marinescu

O anchetă amplă a fost deschisă în Spania, după ce o pană de curent majoră a paralizat țara în aprilie 2025. Comisia națională pentru piețe și concurență (CNMC) investighează operatorul de sistem și mai multe companii energetice importante. Acestea includ Red Electrica Espanola, Repsol, Naturgy, Iberdrola și Endesa.

Posibile încălcări și investigații

CNMC a anunțat că a detectat „diverse indicii de încălcări”. Acestea ar fi putut afecta funcționarea sistemului electric. Unele dintre aceste încălcări au persistat pentru perioade lungi de timp. Investigațiile pot dura între nouă și optsprezece luni. Ele nu atribuie, deocamdată, vina companiilor pentru pană de curent. Incidentul a fost descris ca având o origine multifactorială.

Pana de curent, petrecută pe 28 aprilie 2025, a afectat întreaga peninsulă. S-a declanșat la ora 12:33 (ora spaniolă). Întreaga țară a fost aruncată în haos. Electricitatea, internetul, rețelele mobile, semafoarele și terminalele bancare au fost complet paralizate.

Cauzele și consecințele

Un raport final al unui grup de experți europeni a identificat o supratensiune, un fenomen uzual, dar de data aceasta scăpat de sub control, drept factorul declanșator. Aceasta a dus la un „cocteil perfect” de factori adverși. CNMC nu a precizat care ar putea fi sancțiunile pentru companiile investigate. Directorul CNMC, Cani Fernandez, a declarat anterior că cele mai grave încălcări ar putea atrage amenzi de până la 60 de milioane de euro.

Ancheta CNMC va determina ce măsuri pot fi luate. Obiectivul este clarificarea circumstanțelor care au dus la acest incident major. Acesta a afectat milioane de oameni.

Sursa: Economica