UDMR exclude retragerea miniștrilor și susține guvernul Bolojan
Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR) a decis să nu își retragă miniștrii din Guvernul condus de Ilie Bolojan și nici să nu voteze o moțiune de cenzură împotriva acestui Executiv. Anunțul a fost făcut în urma unei ședințe a liderilor formațiunii, care a avut loc după-amiaza. Decizia vine în contextul unor posibile tensiuni în coaliția de guvernare.
Prioritatea udmr: stabilitatea politică
Purtătorul de cuvânt al UDMR, deputatul Csoma Botond, a subliniat importanța stabilității politice într-un moment de criză. „Am dori să se ajungă la un compromis și această guvernare, în această formulă, să continue”, a declarat Csoma Botond. El a menționat că UDMR consideră că o criză politică suplimentară nu ar fi benefică pentru țară, având în vedere multiplele provocări existente.
Întrebat direct dacă UDMR va susține guvernul Bolojan, deputatul a răspuns clar: „În sensul că nu ne vom retrage miniștrii și nu vom susține o moțiune de cenzură împotriva guvernului.” Totuși, Csoma Botond a precizat că această decizie nu implică neapărat susținerea necondiționată a unuia dintre partidele din coaliție.
UDMR: O forță politică distinctă
Csoma Botond a accentuat independența UDMR, afirmând că formațiunea nu este „ombilical legată” nici de Partidul Social Democrat (PSD), nici de Partidul Național Liberal (PNL). „Suntem o formațiune politică distinctă. Nu ne formăm atitudinea în funcție de atitudinea celorlalți, dar am dori stabilitate și am dori ca această guvernare să continue”, a explicat purtătorul de cuvânt.
Declarațiile demonstrează intenția UDMR de a menține o poziție echilibrată, concentrându-se pe stabilitate, dar păstrând în același timp distanța față de partidele mari din coaliția de guvernare.
Luni, PSD este așteptat să anunțe public poziția sa cu privire la viitorul în Guvernul Bolojan.
Sursa: Europafm.ro