ULTIMA ORA
Societate

Steffi Graf, secretul ieșit la iveală: „mă ascundeam de oameni”

Cristian Marinescu

Halep, despre emoții, presiune și ce i-a lipsit cel mai mult

Fosta lideră mondială Simona Halep a vorbit deschis despre momente importante din cariera sa într-o discuție amplă cu Horia Tecău, în cadrul podcastului „Main Ingredient”. Jucătoarea de tenis, retrasă din activitate de mai bine de un an, a abordat subiecte precum începuturile, dificultățile întâmpinate și modul în care a gestionat presiunea.

La peste un an de la anunțul surprinzător al retragerii sale, făcut la Cluj-Napoca, Halep își analizează cariera cu ochi critici, dar și cu multă emoție și obiectivitate. A dezvăluit aspecte inedite ale parcursului său într-o discuție de aproape o oră.

Emoțiile, o provocare pe teren

Halep a mărturisit că una dintre cele mai mari provocări a fost menținerea calmului pe teren. „Mi-a dat de furcă, n-am reușit să-mi stăpânesc emoțiile și impulsivitatea. Dar, oarecum, lucrând cu psiholog mulți ani, m-a făcut să mă accept”, a explicat sportiva. A recunoscut că aceste emoții, deși uneori dezavantajoase, au contribuit la „focul” necesar pentru a câștiga anumite meciuri.

„Asta m-a ajutat tare mult pentru că nu am renunțat. Chiar dacă de afară părea, de multe ori am văzut multe critici că nu mi-a păsat de meci și așa mai departe, nu, era doar ce transmiteam eu. Eram 100% pentru fiecare punct”, a adăugat Halep. Ea a subliniat că, în ciuda momentelor de frustrare, era mereu pregătită mental și fizic pentru punctul următor.

Popularitatea, un preț plătit

Întrebată de Horia Tecău despre eventualele momente în care nu i-a plăcut tenisul, Halep a răspuns fără ezitare: „Nu, legat de tenis nu am avut nicio clipă”. Ea a recunoscut însă că a avut dificultăți cu călătoriile frecvente, dar a subliniat că iubirea pentru tenis a fost constantă.

Simona a identificat popularitatea ca fiind prețul plătit pentru succesul său sportiv. „Pentru că sunt, eram, acum sunt mult mai bine, dar eram o fire foarte introvertită. Nu-mi plăcea centrul atenției deloc, dar deloc”, a mărturisit ea. Halep a povestit despre momente din copilărie când se ascundea de ochii lumii, preferând să se pregătească în spatele centrului de tenis. A recunoscut că perioada 2013-2014 a fost dificilă, după prima finală de Grand Slam, când atenția publică a copleșit-o.

Presiunea, transformată în avantaj

Referitor la presiune, Halep a dezvăluit o perspectivă surprinzătoare: „Mi-a plăcut întotdeauna”. Ea a explicat cum a învățat să transforme această presiune în avantajul său, repetându-și că este un factor pozitiv care o menține concentrată. ”Cumva am transformat o greutate în plăcere”, a adăugat sportiva.

Un sfat prețios primit de la Steffi Graf, la Indian Wells în 2016, i-a schimbat percepția asupra presiunii. Graf i-a spus să se concentreze pe capacitatea de a câștiga, indiferent de rezultat. Halep a subliniat că a abordat fiecare turneu ca pe o experiență unică, fără a se preocupa de pregătirea pentru evenimente viitoare.

În cariera sa, Simona Halep a cucerit 24 de titluri WTA, bifând alte 18 finale.

Sursa: Gazeta Sporturilor