ULTIMA ORA
Diverse

Parcarea gratuită pentru mașinile electrice și hibride, pe cale să dispară în București Primăria Capitalei a inițiat o dezbatere publică privind un proiect de hotărâre care vizează eliminarea parcării gratuite pentru autoturismele electrice și hibride în București

Cristian Marinescu

Parcarea gratuită pentru mașinile electrice și hibride, pe cale să dispară în București

Primăria Capitalei a inițiat o dezbatere publică privind un proiect de hotărâre care vizează eliminarea parcării gratuite pentru autoturismele electrice și hibride în București. Măsura, dacă va fi aprobată, ar putea intra în vigoare începând cu 1 mai 2026. Proiectul este supus dezbaterii publice, iar cetățenii sunt invitați să își exprime opiniile.

În prezent, proprietarii acestor tipuri de autovehicule beneficiază de parcare gratuită pe locurile administrate de Compania Municipală Parking, cu condiția înregistrării într-un registru special. Facilitățile au fost introduse prin Hotărârea Consiliului General al Municipiului București din decembrie 2022 și prelungite pentru doi ani la finalul anului 2024.

De ce vrea primăria să schimbe regulile

Conform proiectului de hotărâre, gratuitatea a fost o măsură temporară, menită să încurajeze mobilitatea sustenabilă în Capitală. Acum, administrația locală consideră necesară reevaluarea acestei măsuri, invocând mai multe motive.

Unul dintre acestea este „saturarea capacității fizice a serviciului public”. Din cauza numărului mare de mașini electrice și hibride înregistrate pentru a beneficia de gratuitate, numărul depășește numărul total de locuri de parcare cu plată. Primăria mai argumentează că gratuitatea „afectează principiul rotației vehiculelor”. În plus, autoritățile consideră că obiectivul de stimulare a achiziției de vehicule nepoluante a fost atins.

Ce se va întâmpla cu beneficiile

În cazul în care proiectul va fi aprobat, gratuitatea ar urma să fie eliminată începând cu 1 mai 2026. Primăria a precizat că „beneficiile vor fi anulate automat, indiferent de perioada de valabilitate ce le-a fost transmisă anterior șoferilor”.

Primarul general Ciprian Ciucu declara în ianuarie că serviciul de parcări a ajuns o „glumă”. Potrivit acestuia, aproximativ 100.000 de mașini beneficiază de gratuități pe aproximativ 40.000 de locuri de parcare. Edilul a adăugat că vor fi menținute gratuitățile, dar doar pe cele 4% locuri special destinate acestui scop, conform legii.

Cum pot fi exprimate opiniile

Bucureștenii pot contribui cu sugestii și propuneri până la data de 6 aprilie 2026. Opiniile pot fi transmise prin intermediul site-ului oficial al Primăriei, prin e-mail, prin poștă sau la registratura instituției.

În ceea ce privește alte facilități, primarul a criticat și gratuitățile acordate presei.

Sursa: Buletin.de