Miniștrii PSD vor demisiona mâine, după o ședință tensionată
Social-democrații au decis să-și pună miniștrii să demisioneze din guvern, chiar înaintea ședinței de joi. Decizia a fost luată în urma unei ședințe convocate după consultările delegației PSD cu președintele Klaus Iohannis. Stenogramele obținute arată atmosfera tensionată și strategiile discutate în cadrul partidului.
Critici dure la adresa premierului
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a criticat dur modul de acțiune al premierului, Ilie Bolojan. Acesta a fost acuzat că ar fi încercat să racoleze parlamentari. Grindeanu a subliniat că PSD nu va aștepta pasiv, menționând că nu au învățat politică la „școala de maici”.
Olguța Vasilescu, primarul Craiovei, a folosit o expresie sugestivă, îndemnând la o reacție fermă. Adrian Solomon, deputat PSD, a propus demisia miniștrilor, urmată rapid de o moțiune de cenzură. Planul ar fi să obțină susținerea AUR pentru a trece moțiunea. AUR a declarat deja că va vota orice moțiune de cenzură.
Strategii politice și pași concreți
Vicepreședintele PSD, Gheorghe Șoldan, a accentuat necesitatea de a acționa decisiv. Marius Oprescu, prim-vicepreședinte PSD, a afirmat intenția de a merge până la capăt. Acesta a respins ideea de a amâna acțiunile, percepând-o ca o încercare de a compromite politic partidul.
Marian Neacșu, deputat PSD, a asigurat că toate demersurile vor fi efectuate metodic, cu pași bine stabiliți. Se pare că PSD a elaborat o strategie detaliată pentru următorul pas.
Joi, miniștrii social-democrați își vor depune demisiile, conform surselor.
Sursa: Digi24