ULTIMA ORA
Politică

Ședința CGMB, amânată de PSD Consilierii generali ai Partidului Social Democrat (PSD) au decis amânarea ședinței extraordinare a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), programată inițial pentru marți, 10 martie

Cristian Marinescu

Ședința CGMB, amânată de PSD

Consilierii generali ai Partidului Social Democrat (PSD) au decis amânarea ședinței extraordinare a Consiliului General al Municipiului București (CGMB), programată inițial pentru marți, 10 martie. Noua dată stabilită pentru desfășurarea ședinței este vineri, 13 martie, la ora 10:00. Anunțul a fost făcut public pe pagina de Facebook a PSD București.

Decizia de amânare a fost luată „de comun acord”, după discuții cu primarul general și cu ceilalți consilieri. PSD București a transmis printr-un comunicat că susține „în totalitate” proiectele de dezvoltare ale Capitalei. Ședința a fost mutată pentru a oferi „specialiștilor PMB timpul necesar elaborării și redactării documentațiilor specifice, în vederea adoptării proiectelor de hotărâre ale CGMB”.

Proiecte pe ordinea de zi

Pe ordinea de zi a ședinței inițiale erau plasate două proiecte importante. Primul viza modificarea prețului local de facturare a energiei termice furnizate populației de Compania Municipală Termoenergetica București. Cel de-al doilea proiect se referea la modificarea unei hotărâri din 2017 privind transmiterea unor străzi din administrarea Administrației Străzilor București către Consiliul Local Sector 4.

În context, primarul Sectorului 4, Daniel Băluță, a convocat o ședință extraordinară a Consiliului General pe 24 februarie, însă aceasta a fost anulată din lipsă de cvorum. Ședința fusese convocată pentru a supune votului proiectul privind diminuarea facturilor la căldură, un demers care prevede facturarea energiei termice în funcție de parametrii contractuali. Obiectivul era corectarea inechităților rezultate din furnizarea sub standarde a agentului termic.

Discuții pe fondul unui proiect controversat

Decizia vine într-un context marcat de tensiuni în CGMB, pe fondul dezbaterilor privind proiectul „Plătești câtă căldură primești”. Scandalul a fost amplificat de acuzațiile primarului Sectorului 4, Daniel Băluță, care l-a acuzat pe Ciprian Ciucu că blochează acest proiect.

În prezent, situația va fi dezbătută în ședința de vineri, 13 martie, când consilierii generali se vor reuni pentru a discuta proiectele amânate.

Sursa: Buletin.de