ULTIMA ORA
Politică

Trump: Apărarea antiaeriană și capacitățile iraniene, „distruse în mare parte”

Cristian Marinescu

Trump susține că sistemele de apărare iraniene au fost „distruse”

Președintele american Donald Trump a declarat joi că sistemele de apărare antiaeriană și capacitățile balistice ale Iranului au fost „distruse complet sau în mare parte”. Declarația a fost făcută pe fondul tensiunilor crescute din Orientul Mijlociu, unde Statele Unite au impus o serie de sancțiuni împotriva Teheranului. Afirmațiile președintelui Trump vin în contextul unor atacuri reciproce și al unei retorici belicoase între cele două țări.

„Armele lor antiaeriene au dispărut. Deci nu mai au apărare antiaeriană. Nu au forță aeriană. Toate avioanele lor au dispărut”, a spus Donald Trump, citat de agenția de presă DPA. Declarațiile președintelui american vin după ce Iranul a atacat baze militare din Irak care adăposteau trupe americane, ca ripostă la uciderea generalului Qassem Soleimani. Aceste atacuri au ridicat temerile unui conflict regional major.

Reacții și interpretări contradictorii

Afirmațiile lui Trump au fost primite cu scepticism de unii experți militari, care au subliniat complexitatea sistemelor de apărare iraniene. Aceștia au menționat că Iranul a investit semnificativ în dezvoltarea de rachete și alte capacități militare în ultimii ani. Cu toate acestea, declarația președintelui sugerează o evaluare drastică a capacităților militare iraniene. Este dificil de verificat veridicitatea afirmațiilor lui Trump, date fiind restricțiile de comunicare și informațiile contradictorii din regiune.

Între timp, oficiali iranieni au respins categoric afirmațiile lui Trump, catalogându-le drept propagandă menită să ascundă eşecurile politicii externe americane. Guvernul de la Teheran a continuat să susțină că deține capacități militare considerabile și că este pregătit să răspundă oricărei agresiuni externe. Disputa privind capacitățile militare ale Iranului se amplifică pe fondul tensiunilor diplomatice și economice.

Impactul declarațiilor asupra negocierilor

Declaratiile președintelui Trump ar putea influența negocierile viitoare. Deși Statele Unite au declarat în repetate rânduri că nu doresc un conflict militar cu Iranul, retorica belicoasă ar putea crește probabilitatea unor acțiuni militare. În același timp, aceste declarații ar putea fi folosite ca o strategie de negociere, menită să pună presiune pe Iran și să-l determine să cedeze în negocieri.

Secretarul de Stat american, Mike Pompeo, a declarat recent că Statele Unite sunt pregătite să negocieze cu Iranul, dar că Teheranul trebuie să demonstreze bună-credință. În contextul actual, declarațiile lui Trump pun presiune suplimentară asupra Iranului. Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) a anunțat că va monitoriza îndeaproape evoluțiile legate de programul nuclear iranian al Iranului, în contextul discuțiilor privind respectarea acordului nuclear.

Sursa: G4Media