Secretarul de Stat Marco Rubio are programată o întâlnire astăzi la Washington cu ministrul de Externe Oana Țoiu, conform programului oficial al Departamentului de Stat.
Aceasta reprezintă prima discuție de înalt rang cu un reprezentant al Administrației Trump de la anularea și reluarea alegerilor prezidențiale.
În primele luni ale anului, mai mulți oficiali americani și susținători ai mișcării MAGA au criticat aspru România pentru decizia de a anula alegerile.
După alegerile prezidențiale din luna mai, președintele Nicușor Dan a avut o discuție telefonică cu fostul președinte american Donald Trump, iar aceștia au agreat o vizită a președintelui României în Statele Unite.
Se va reveni cu informații suplimentare.
Sursa: G4Media